Όπως στο διεθνές τουρνουά Dan Kolov έτσι και στο Roman Dmitriev που ολοκληρώθηκε σήμερα στην Γιακουτία της Ρωσίας, ο Κύριλλος Μπινενμπάουμ δεν μπόρεσε να βρεθεί στα μετάλλια της κατηγορίας του.

Ο πρωταθλητής Ελλάδας του 2014, με απολογισμό μία νίκη και μία ήττα στην κατηγορία των 66 κιλών, έμεινε εκτός πρώτης τριάδας στο διεθνές τουρνουά εφήβων, στο οποίο η χώρα μας κατέκτησε ένα χάλκινο μετάλλιο με πρωταγωνιστή τον Αθανάσιο Καπαθανασίδη στα 96κ.

Ο Μπινενμπάουμ στον πρώτο αγώνα νίκησε τον Ρώσο Εβγκένι Ζερμπάεφ, όμως στη συνέχεια ηττήθηκε από τον Μογγόλο Τεμουγίν Ερντενεμπάτ, με αποτέλεσμα τον πρόωρο αποκλεισμό του. Το χρυσό μετάλλιο της κατηγορίας των 66 κιλών κατέληξε στον Ιρανό Γκασάν Γιαζντανιτσαράτι.

Στο διεθνές τουρνουά της Γιακουτία που έγινε στην μνήμη του χρυσού Ολυμπιονίκη του Μονάχου, Ρομάν Ντμιτρίεφ, συμμετείχαν αθλητές και αθλήτριες από 12 χώρες.