Το πρώτο του μετάλλιο σε διεθνές τουρνουά μέσα στο 2014, κατέκτησε ο Αθανάσιος Καπαθανασίδης.

Ο «χάλκινος» πρωταθλητής Ευρώπης τους παίδες πέρυσι στο Μαυροβούνιο, κατέλαβε την τρίτη θέση στην κατηγορία των 96 κιλών ελευθέρας, στο διεθνές τουρνουά εφήβων με την επωνυμία «Roman Dmitriev» που φιλοξενείται στην Γιακουτία της Ρωσίας, κερδίζοντας στον τελικό των ρεπεσάζ τον Φαχρουντίν Σαλιμζόντα από το Τατζικιστάν με πτώση. Συνολικά ο αθλητής του Πολυνίκη Ταύρου σημείωσε δύο νίκες στην κατηγορία των 96 κιλών που ήταν αρκετές για να του χαρίσουν ένα μετάλλιο.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ρώσος Πάβελ Κριβτσόφ, ενώ στο δεύτερο σκαλί του βάθρου βρέθηκε ο Τούρκος Γιουσούφ Ζεϊμπέκ. Την τρίτη θέση μαζί με τον Καπαθανασίδη μοιράστηκε ο Ρώσος Γκεόργι Γκογκάεφ.

(*) Αύριο αγωνίζεται ο πρωταθλητής Ελλάδας του 2014 στους άνδρες, Κύριλλος Μπινενμπάουμ, στην κατηγορία των 66 κιλών.