Μία ανάσα από το χάλκινο μετάλλιο έφτασε ο Μιχαήλ Τσικοβάνι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Λετονίας. Ο Ελληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε στην κατηγορία των 97κ. της ελευθέρας πάλης και κατέλαβε την 5η θέση.

Στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο έδωσε ένα σπουδαίο παιχνίδι με τον Ερικ Θιέλε (Γερμανία), αλλά ηττήθηκε με 5-1. Για να φτάσει έως τη διεκδίκηση του χάλκινου μεταλλίου ο Τσικοβάνι κέρδισε στους «16» τον Ροντρίγκεζ (Ισπανία) με 9-1. Στα προημιτελικά αντιμετώπισε τον Γιανκούσκι (Λευκορωσία) και ηττήθηκε με 9-0.  Στο ρεπεσάζ ο Ελληνας πρωταθλητής νίκησε χωρίς αγώνα, λόγω τραυματισμού του Σαριφόβ (Αζερμπαϊτζάν) κι έτσι έφτασε έως τον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο.

Σήμερα αγωνίστηκε κι ο Νίκος Αρουζμανίδης στην ελευθέρα (65κ. ). Στον προκριματικό γύρο κέρδισε τον Κέριγκ (Αγγλία) με 10-0. Στη φάση τον «16» αντιμετώπισε τον Σιεμακίν (Γάλλο) και αποκλείστηκε με τεχνική πτώση.