Το δεύτερο μετάλλιο για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Παίδων που διεξάγεται στο Σαράγεβο κατέκτησε πριν λίγη ώρα ο Ηλίας Παγκαλίδης. Ο Ελληνας πρωταθλητής στην κατηγορία των 85κ. στην ελληνορωμαϊκή νίκησε με 5-1 τον Μπουσκάουσκας (Λιθουανία) στον ρεπεσάζ και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Ο αγώνας προσέφερε πολλές συγκινήσεις και μετά τα 4 λεπτά όλη η ελληνική αποστολή πανηγύρισε την επιτυχία του Παγκαλίδη.

Ο χάλκινος πρωταθλητής Ευρώπης είχε εξασφαλίσει από χθες τη συμμετοχή του για τους αγώνες 3-5. Στο εναρκτήριο παιχνίδι του στη διοργάνωση κέρδισε στους «16» τον Σίμοβιτς (Σερβία) με 9-8. Στα προημιτελικά αντιμετώπισε τον Αντρόσοφ (Ρωσία) και ευνοήθηκε από την ισοπαλία 1-1. Στα ημιτελικά έχασε με 9-0 από τον Ζόκε (Ουγγαρία).

Η Ελλάδα στην ίδια διοργάνωση έχει κατακτήσει ήδη ένα μετάλλιο με τον Γιώργο Πιλίδη, ο οποίος στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στα 58κ.