«Ποδαρικό» στο 2014 με ασημένιο μετάλλιο έκανε η κορυφαία Ελληνίδα αθλήτρια Μαρία Πρεβολαράκη

Η «ασημένια» πρωταθλήτρια Ευρώπης (2013), κατέκτησε με τέσσερις νίκες σε πέντε αγώνες την δεύτερη θέση της κατηγορίας των 53 κιλών στο ιδιαίτερα δημοφιλές και ισχυρό Golden Grand Prix με την επωνυμία «Ivan Yariguin», που διεξήχθη στο Κράσνιογιαρσκ της Ρωσίας.
Η Μαρία Πρεβολαράκη, που είναι “Νο 2” στην Ευρωπαϊκή κατάταξη των 55 κιλών (σ.σ. με τις αλλαγές στις κατηγορίες, η κατηγορία που ισχύει πλέον είναι τα 53κ.), έφτασε μέχρι τον τελικό, εκεί όπου όμως ηττήθηκε από την 25χρονη Ρωσίδα Μαρία Γκουρόβα.

Αξίζει να σημειωεί ότι το Golden Grand Prix του Κράσνιογιαρσκ ήταν το πρώτο της σειράς που θα διεξαχθεί εφέτος, αφού θα ακολουθήσουν αυτά του Παρισιού (8 – 9 Φεβρουαρίου) και του Σομπατέλι (1 – 2 Μαρτίου). Ο τελικός των Golden Grand Prix θα γίνει στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν από 24 έως 27 Ιουλίου.