Η επανεμφάνιση του Γιώργου Πιλίδη στην αγωνιστική δράση συνδυάστηκε με μετάλλιο. Το «χρυσό παιδί» της ελληνικής Πάλης μετά τον τραυματισμό του στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα το Φεβρουάριο, συμμετείχε σε μία διοργάνωση και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Ελληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε στο διεθνές τουρνουά Πάλης που διεξάγεται στην Πολωνία κι έδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, ενόψει του Παγκοσμίου πρωταθλήματος, καθώς και των προολυμπιακών τουρνουά.

Ο Πιλίδης νίκησε τον Τοπάλ (Τουρκία) κι έχασε από τον Γάλλο Νταμού. Στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 61κ. της ελευθέρας έκαμψε με 6-0 την αντίσταση του Ρουμάνου Κόλεσνιτς.

Στην ίδια διοργάνωση στην κατηγορία των 65κ. συμμετείχε ο Παναγιώτης Ιωακειμίδης, ο οποίος αποκόμισε πολύτιμες εμπειρίες.  Ο νεαρός ταλαντούχος αθλητής ηττήθηκε οριακά από τον Ισπανό Γκονζάλες (7-8) και στη συνέχεια έχασε από τον  Οκλάκποφ (Ρουμανία) με 3-8.

Σήμερα αγωνίζεται η Μαρία Πρεβολαράκη στα 53κ.