Πολύ καλή εμφάνιση, πραγματοποιεί στην Βουλγαρία ο Ηλίας Παγκαλίδης, ο οποίος θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο στα 82κ. ελληνορωμαϊκής, στο διεθνώς εγνωσμένης αξίας τουρνουά πάλης, «Dan Kolov». Ο Ελληνας πρωταθλητής, αντιμετώπισε στον προκριματικό γύρο τον Ελβετό Βέμπερ και μετά από μία εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε με 6-0.

Στην συνέχεια, ο Παγκαλίδης κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον παγκόσμιο πρωταθλητή U23, Μουκούμπου. Ο αγώνας ήταν ιδιαίτερα δύσκολος, ο Ελληνας πρωταθλητής πάλεψε «στα ίσα», αλλά τελικά ηττήθηκε με 5-2. Ο Νορβηγός, πήγε με μεγάλη άνεση στον τελικό και έδωσε την ευκαιρία στον Παγκαλίδη να διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο.

Ο «γιατρός», όπως είναι το προσωνύμιο του Ελληνα παλαιστή, θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο, με αντίπαλο, τον Βούλγαρο, Ντερμάνσκι.

Στο τουρνουά, έλαβε μέρος και ο Ηλίας Ζαϊράκης, ο οποίος έχασε από τον Ιάπωνα Νουμάτα με τεχνική υπεροχή.