Το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Πάλης U23 που διεξάγεται στην Ουγγαρία ξεκίνησε σήμερα και η χώρα μας θα συμμετάσχει με τρεις αθλητές. Πρώτος στη μάχη ρίχνεται ο ο Γιώργος Κουγιουμτζίδης, ο οποίος την Τρίτη θα αντιμετωπίσει στον προκριματικό γύρο των 74κ. της ελευθέρας τον Μοτογιόμα. Ο Ιάπωνας αθλητής είναι από τους πλέον ανερχόμενους με πολλές επιτυχίες. Φέτος ανέβηκε κατηγορία (αγωνιζόταν στα 70κ.) και στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Πέρυσι κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα U23 στην κατηγορία των 70κ., ενώ έχει κατακτήσει και 2 μετάλλια σε Παγκόσμια πρωταθλήματα Παίδων.

Η Ελλάδα εκτός από τον Κουγιουμτζίδη θα αγωνιστεί με ακόμη δύο αθλητές. Στην ελληνορωμαϊκή θα συμμετέχουν οι Μιχάλης Ιωσηφίδης και ο Μιχάλης Νικηφορίδης. Ο Ιωσηφίδης θα ταξιδέψει στην Ουγγαρία από την Κίνα όπου συμμετείχε στους Ολυμπιακούς Αγώνες Ενόπλων δυνάμεων όπου κατέλαβε την 5η θέση κι έφτασε μια ανάσα από το μετάλλιο.