Παρακολουθήστε ζωντανά όλα όσα συμβαίνουν την 6η ημέρα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος. Η Ελληνική ομοσπονδία θα σας παρουσιάζει ζωντανά όλες τις εξελίξεις του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Παίδων Κορασίδων που διεξάγεται στο Ολυμπιακό Κέντρο Πάλης στα Ανω Λιόσια.

Στη Σελίδα της διοργάνωσης στο facebook θα μπαίνουν φωτογραφίες και βίντεο από τους αγώνες και βίντεο με δηλώσεις των Ελλήνων αθλητών.

(Πρέπει να κάνετε ανανέωση στη σελίδα)

20:30 Ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα της 6ης ημέρας. Ευχαριστούμε που παρακολουθήσατε τους αγώνες μέσω της επίσημης ιστοσελίδας της Ελληνικής Ομοσπονδίας Πάλης.

20:10 Τέλος στην κατηγορία των 85 κιλών το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Ρώσος Άλαν Μπαγκάεφ, επικρατώντας του Ιρανού Αμπάς Αλί Φορουτανραμί. Στο βάθρο ανέβηκαν και οι Γκάβιν Λι Χόφμαν (ΗΠΑ) και Ντανίλο Στάσιουκ (Ουκρανία).

19:47 Η ώρα της απονομής για τον Γιώργο Πιλίδη! Ανεβαίνει καταχειροκροτούμενος στο τρίτο σκαλί του βάθρου! Την απονομή κάνει ο Κωνσταντίνος Θάνος.

19:44 Στην κατηγορία των 69 κιλών ελευθέρας παγκόσμιος πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Αμερικανός Γουίλιαμ Φράνσις Λέβαν Τζούνιορ. Στον τελικό επικράτησε του Αζέρου Νταούντ Ιμπραγκίμοφ. Τα χάλκινα μετάλλια μοιράστηκαν οι Σοσλανμπέκ Μπουντάεφ (Ρωσία) και Μοχαμάντ Ασγκάρ Νοκοντιλαρίμι (Ιράν).

19:20 Στην κατηγορία του Πιλίδη (58κ.) ο Ριούτο Σακάκι από την Ιαπωνία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο κόντρα στον Τουράν Μπαϊράμοφ (Αζερμπαϊτζάν). Να θυμίσουμε ότι ο Σακάκι έφτασε στον τελικό με νίκη απέναντι στον Πιλίδη. Το άλλα χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Τούρκος Καβίτ Ακάρ.

19:08 Χάλκινος ο Γιώργος Πιλίδης! Το παιδί θαύμα της ελληνικής πάλης έγραψε ιστορία! Στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο νίκησε με πτώση τον Ινδό Ραχούλ Ραχούλ και συμπλήρωσε τα 6 μετάλλια σε παγκόσμια και πανευρωπαϊκά πρωταθλήματα ελευθέρας πάλης παίδων.

19:04 Στο Mat B αυτή την ώρα ο Γιώργος Πιλίδης.

18:57 Το Αζερμπαϊτζάν απώλεσε το χρυσό μετάλλιο και στα 50 κιλά. Ο Μαχίρ Μαματζάντα έχασε στο τέλος αγώνα από τον Ρώσο Φέντορ Μπαλτούεφ. Στο βάθρο ανέβηκαν και οι Άκμπαρ Κουρμπάνοφ (Καζακστάν) και Φαρούκ Σαρίποφ (Ουζμπεκιστάν).

18:39 Στον τελικό των 42 κιλών ο Αλιχασάν Αμιρλί από το Αζχερμπαϊτζάν επικράτησε 1-0 του Γιουμιτζόν Γιαλόλοφ και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Τα χάλκινα μετάλλια μοιράστηκαν οι Γκιόργκι Τσολάτζε (Γεωργία) και Καϊσέι Τανάμπε (Ιαπωνία).

18:31 Τους αγώνες παρακολουθεί ο πρόεδρος της ΔΟΑ Ισίδωρος Κούβελος.

17:38 Στα ρεπεσάζ ο Γιάννης Μαρτίδης. Ο Γεωργιανός Γκιόργκι Γκεγκελασβίλι προκρίθηκε στον τελικό των 46 κιλών, καθώς επικράτησε 10-6 του Αντλάν Ασκάροφ από το Καζακστάν και έδωσε στον Έλληνα το δικαίωμα της δεύτερης ευκαιρίας.

17:30 Ξεκινάει το απογευματινό πρόγραμμα με το ενδιαφέρον να πέφτει στον αγώνα του Γιώργου Πιλίδη για το χάλκινο μετάλλιο. Ο Έλληνας πρωταθλητής θα αντιμετωπίσει (Mat B) τον Ινδό Ραχούλ Ραχούλ (58κ.) και με νίκη γράφει ιστορία, καθώς γίνεται ο μοναδικός αθλητής στην ελευθέρα με έξι μετάλλια σε παγκόσμια και πανευρωπαϊκά πρωταθλήματα Παίδων.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει τελικού στις κατηγορίες 42, 50, 58, 69 και 85 κιλών.

14:35 Ολοκληρώθηκε το πρωινό πρόγραμμα των αγώνων. Το απογευματινό ξεκινάει στις 17:30 και περιλαμβάνει τους τελικούς των ρεπεσάζ, τους ημιτελικούς και τους τελικούς.

Στις 18:21 είναι προγραμματισμένος ο τελικός των ρεπεσάζ στα 58κ. της ελευθέρας όπου ο Γιώργος Πιλίδης αντιμετωπίζει τον Ινδό Ραχούλ Ραχούλ με φόντο το χάλκινο μετάλλιο.

13:14 Στα 46 κιλά ο Ιωάννης Μαρτίδης δεν τα κατάφερε κόντρα στον Γεωργιανό Γιόργκι Γκεγκελασβίλι και ηττήθηκε με τεχνική πτώση στη φάση των «16».

12:49 Στη φάση των «16» των 76κ. της ελευθέρας ο Σταύρος Αλεβίζος ηττήθηκε με τεχνική πτώση από τον Ισλάμ Αλίεφ από το Αζερμπαϊτζάν.

12:10 Ο αγώνας του Γιώργου Πιλίδη στα 58κ. της ελευθέρας πάλης είναι προγραμματισμένος για τις 18:21 (ΜΑΤ Β). Αντίπαλός του θα είναι ο Ινδός Ραχούλ Ραχούλ.

Ο 17χρονος Ελληνας κυνηγάει ένα μοναδικό ρεκόρ για να μπει στο διεθνές πάνθεον του αθλήματος και να γράψει ιστορία.

Ο Πιλίδης έχει κατακτήσει δύο ασημένια μετάλλια σε Παγκόσμια πρωταθλήματα, ένα χρυσό και δύο ασημένια σε Ευρωπαϊκά. Αν καταφέρει να κατακτήσει σήμερα το χάλκινο στον τελικό των ρεπεσάζ θα γίνει ο μοναδικός αθλητής στην ιστορία της ελευθέρας πάλης που θα έχει κατακτήσει 6 διαδοχικά μετάλλια σε Παγκόσμια και Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα στην κατηγορία των Παίδων.

11:26 Στα προκριματικά των 100κ. ο Γιώργος Βρόντος ηττήθηκε με τεχνική πτώση από τον Ινδό Ακάς Αντίλ.

11:23 Στα προκριματικά των 54 κιλών ο Χρήστος Χριστοφορίδης ηττήθηκε με τεχνική πτώση από τον Γεωργιανό Βλαντιμέρι Γκαμκρελίτζε.

11:05 Ο Χριστόφορος Λοϊζίδης στα 63κ. της ελευθέρας δεν τα κατάφερε να προκριθεί στη φάση των «16» των 63κ. της ελευθέρας. Αν και προηγήθηκε με 4-1 του Ινάρ Κέτια, ο Ρώσος τελικά νίκησε με τεχνική πτώση.

10:40 Αρχισε η δράση στο Ολυμπιακό Κέντρο Πάλης στα Άνω Λιόσια. Στις 10:53 αναμένεται να αγωνιστεί ο Χριστόφορος Λοϊζίδης στα 63κ. της ελευθέρας κόντρα στον Ρώσο Κέτια.

10:20 Ξεκινάει σε λίγα λεπτά το πρωινό πρόγραμμα με τα προκριματικά και τα ρεπεσάζ της ελευθέρας πάλης παίδων όπου αγωνίζονται πέντε Έλληνες αθλητές. Στα 46 κιλά ο Ιωάννης Μαρτίδης θα αντιμετωπίσει τον Γεωργιανό Γιόργκι Γκεγκελασβίλι στη φάση των “16”. Στα προκριματικά των 54 κιλών ο Χρήστος Χριστοφορίδης θα παίξει επίσης με αντίπαλο από τη Γεωργία, καθώς κληρώθηκε με τον Βλαντιμέρι Γκαμκρελίτζε.

Στα 63 κιλά, προκριματικό θα δώσει ο Χριστόφορος Λοϊζίδης, που θα αντιμετωπίσει τον Ινάρ Κέτια (Ρωσία). Στα 76 κιλά ο Σταύρος Αλεβίζος βρίσκεται στη φάση των “16” και περιμένει το νικητή του ζευγαριού Ισλάμ Αλίεφ (Αζερμπαϊτζάν)-Κάρσον Μπάρι Λι (Καναδάς). Τέλος στα 100κ. ο Γιώργος Βρόντος θα παλέψει με τον Ινδό Ακάς Αντίλ.