Παρακολουθήστε ζωντανά όλα όσα συμβαίνουν την 2η ημέρα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος. Η Ελληνική ομοσπονδία θα σας παρουσιάζει ζωντανά όλες τις εξελίξεις του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Παίδων Κορασίδων που διεξάγεται στο Ολυμπιακό Κέντρο Πάλης στα Ανω Λιόσια.

Στη Σελίδα της διοργάνωσης στο facebook θα μπαίνουν φωτογραφίες και βίντεο από τους αγώνες και βίντεο με δηλώσεις των Ελλήνων αθλητών.

(Πρέπει να κάνετε ανανέωση στη σελίδα)

20:20 Ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα της δεύτερης ημέρας των αγώνων

20:16 Απονομή στους νικητές των 100 κιλών από τον πρόεδρο της ΕΛΟΠ Δημήτρη Τραμπάκουλα. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο αμερικανός Σούλτζ.

20:10 Ώρα απονομής για τους νικητές στα 63 κιλά. Το χρυσό μετάλλιο στο στρήθος του Ουκρανού Ντμίτρο Μίροσνικ.

20:05 Ο τελικός των 100 κιλών κρίθηκε στα τελευταία εννέα δευτερόλεπτα με τον Κόλτον Μίκαελ Σούλτζ από τις Ηνωμένες Πολιτείες να επικρατεί 3-1 του Ούγγρου Μπαλίντ Βάτζι. Το χάλκινο μετάλλιο μοιράστηκαν οι Χοσεϊνί (Ιράν) και Γιεβντοκίμοφ (Ουκρανία).

19:45 Σε εξέλιξη η απονομή στα 58 κιλά. Στο υψηλότερο σκαλί ο Μαντανί από το Ιράν.

19:42 Παγκόσμιος πρωταθλητής στην κατηγορία των 63 κιλών αναδείχθηκε ο Ντμίτρο Μίροσνικ από την Ουκρανία, ο οποίος επικράτησε 3-1 του Ιρανού Μοσταφά Καγέντ Κορντέχ. Το χάλκινο μετάλλιο μοιράστηκαν οι Ομάρ Αμπουλάτζε (Γεωργία) και Αρτέμ Έρόκιν (Ρωσία).

19:22 Ολοκληρώθηκε και η απονομή στα 54 κιλά. Ο Ρώσος Ντόεφ στο πρώτο σκαλί.

19:18 Το χρυσό μετάλλιο στα 58 κιλά κατέκτησε ο Μοχσέν Φατολάχ Μαντανί, ο οποίος επικράτησε στον τελικό του Ινδού Σονού Σονού με τεχνική πτώση.

Οι νικητές στα 58 κιλά:1. Μοχσέν Φατολάχ Μαντανί (Ιράν), 2. Σονού Σονού (Ινδία), 3. Κοσέι Τακεσίτα (Ιαπωνία), 3. Σεργκέι Αλεξάντροβιτς Τσιτζίρεφ (Ρωσία)

18:56 Ο Κεν Ματσούι από την Ιαπωνία στο πιο ψηλά σκαλί του βάθρου, καθώς ολοκληρώθηκε η απονομή στους νικητές των 50κ. ελληνορωμαϊκής. Την απονομή έκανε ο πρόεδρος της ΕΛΟΠ Δημήτρης Τραμπάκουλας.

18:55 Η κορυφή στα 54κ. είχε άρωμα… Ρωσίας. Ο Γκερμάν Ντόεφ επικράτησε 7-5 του Νουρσουλτάν Μπαζαρμπάγιεφ από το Καζακστάν, έχοντας το προβάδισμα στην συντριπτική διάρκεια του αγώνα. Ο Ντόεφ προηγήθηκε 2-0, 6-2 και 7-3 με τον Καζάκο να μειώνει σε 7-5 και να μην καταφέρνει να επιστρέψει στην διεκδίκηση του χρυσού.

Οι νικητές (54κ.): 1. Γκερμάν Ντόεφ (Ρωσία), 2. Νουρσουλτάν Μπαζαρμπάγιεφ (Καζακστάν), 3. Αλιακσάνταρ Πετσουρένκα (Λευκορωσία), 3. Μπέκα Γκούρουλι (Γεωργία).

18:33 Ολοκληρώθηκε η κατηγορία των 50κ. Παίδων Ελληνορωμαϊκής. Μετά από ένα συναρπαστικό τελικό ο Ιάπωνας Κεν Ματσούι αναδείχθηκε νικητής. Αρχικά προηγήθηκε με 7-0, όμως ο Αζέρος Αλίγιεφ επέστρεψε στην διεκδίκηση του χρυσού, μειώνοντας 7-6. Στα τελευταία δευτερόλεπτοα ο Ματσούι διαχειρίστηκε σωστά το χρόνο και έφτασε στη νίκη.

50κ:

Οι νικητες

1. Κεν Ματσούι (Ιαπωνία)

2. Ζαούρ Αλίγιεφ (Αζερμπαϊτζάν)

3. Βλαντιμίρ Ζαμπεϊβορότα (Ρωσία)

3 Χαΐκ Ασατριάν (Αρμενία)

18:10 Ο κόσμος αρχίζει και γεμίζει το Ολυμπιακό Κέντρο Πάλης καθώς ακολουθούν οι τελικοί των κατηγορίων (50-54-58-63-100κ.) στην ελληνορωμαϊκή.

17:30 Το απογευματινό πρόγραμμα των αγώνων ξεκίνησε με βράβευση από την Ελληνική Ομοσπονδία Πάλης. Ο Ολυμπιονίκης Ρομάν Αμογιάν παρέλαβε το βραβείο του από τον Αρτιόν Κορεγκιάν.

14:30 Ολοκληρώθηκε το πρωινό πρόγραμμα των αγώνων. Το απογευματινό ξεκινάει στις  17:30.

14:05 Μέσω ρεπεσάζ ελπίζει να συνεχίσει ο Ηλίας Παγκαλίδης την προσπάθειά του για διάκριση καθώς στα προημιτελικά της κατηγορίας των 85κ. της ελληνορωμαϊκής ηττήθηκε με 7-4 από τον Ρώσο Μουχάμαντ Εβλόεφ, ο οποίος στη φάση των «16» είχε αποκλείσει το φαβορί για το χρυσό μετάλλιο Γελαμάν Αγιούπ από το Καζακστάν.

13:25 Στην 7η θέση κατετάγη ο Αντώνης Παροτσίδης πετυχαίνοντας το πρώτο καλό ελληνικό πλασάρισμα. Ο Ελληνας παλαιστής αγωνίστηκε στον β’ γύρο των 50κ. της ελληνορωμαϊκής όμως δεν κατάφερε να περάσει στον τελικό των ρεπεσάζ. Ο Παροτσίδης ηττήθηκε με 5-3 από τον Ρουμάνο Μανουέλ Στόικα σε έναν αγώνα που υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από την ελληνική πλευρά για τις διαιτητικές αποφάσεις.

12:25 Ο Ηλίας Παγκαλίδης προκρίθηκε στα προημιτελικά» της κατηγορίας των 85κ. της ελληνορωμαϊκής επικρατώντας με 3-2 του Νταν Καστρασάν από τη Μολδαβία.

12:20 Ο Ευάγγελος Φώτιος Μπούκης στους «16» των 46κ. της ελληνορωμαϊκής ηττήθηκε με 8-0 από τον Νουρζάτ Καμπντιραχίμοφ από το Καζακστάν

11:44 Ο Αντώνης Παροτσίδης πέρασε άνευ αγώνα στον β’ γύρο των ρεπεσάζ των 50κ. αφού ο Μεξικανός Χοσέ Αλμπέρτο Σανταμαρία δεν εμφανίστηκε. Ο Ελληνας παλαιστής στον επόμενο αγώνα – που οδηγεί στον τελικό για το χάλκινο μετάλλιο των ρεπεσάζ – θα αντιμετωπίσει τον Ρουμάνο Μανουέλ Στόικα.

11:35 Ο Ηλίας Παγκαλίδης στους «16» της κατηγορίας των 85κ. της ελληνορωμαϊκής θα αντιμετωπίσει τον Νταν Καστρασάν από τη Μολδαβία.

11:25 Ο Δημήτρης Νικολαΐδης στα προκριματικά των 69κ.της ελληνορωμαϊκής ηττήθηκε με 6-1 από τον Σουηδό  Ράσμους Λίλεμαν Αστρομ.

11:15 Στα προκριματικά των 76κ. της ελληνορωμαϊκής Γιάννης Ξυνόπουλος δεν τα κατάφερε κόντρα στον Τουρπάν Μπισουλτάνοφ από τη Δανία. Ο Ελληνας παλαιστής ηττήθηκε με 3-0.

10:48 Ο Ηλίας Παγκαλίδης προκρίθηκε στους «16» της κατηγορίας των 85κ. της ελληνορωμαϊκής επικρατώντας με 2-1 του Κροάτη Τόμισλαβ Χάντερ.

10:35: Ξεκίνησαν οι αγώνες. Σε λίγα λεπτά θα αγωνιστεί ο Ηλίας Παγκαλίδης στο ΜΑΤ C

10:30 H Ελληνική Ομοσπονδία βράβευσε τον χρυσό Ολυμπιονίκη της Αθήνας Ελμπρους Τεντέγεφ