Με πέντε μετάλλια ολοκλήρωσε την παρουσία της η ελληνική αποστολή στο διεθνές τουρνουά Νέων Ανδρών – U23 Petko Sirakov – lvan lliev που διεξάγεται στη Βουλγαρία.

Ο Ηλίας Παγκαλίδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 87κ.. Το ασημένιο μετάλλιο φόρεσαν στο στήθος οι Νίκος Ντούνιας και Γιώργος Πιλίδης, ενώ ο Μιχάλης Ιωσηφίδης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Ο γιατρός της ελληνικής Πάλης νίκησε με 6-5 τον Νικόλοφ (Βουλγαρία) και ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου.

Αντίθετα ο Γιώργος Πιλίδης έμεινε στη 2η θέση. Ο Ελληνας πρωταθλητής δυστυχώς αισθάνθηκε αδιαθεσία και παρά την φιλότιμη προσπάθειά του, έδειξε ότι δεν έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του στο κεφάλι.

Ο Νίκος Ντούνιας στα 130κ. φόρεσε στο στήθος το ασημένιο μετάλλιο, ενώ το βάθρο στην κατηγορία είχε κι άλλη ελληνική συμμετοχή, καθώς ο Μιχάλης Ιωσηφίδης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Αναμφίβολα τα μηνύματα από τους Ελληνες πρωταθλητές είναι πολύ ενθαρρυντικά, καθώς οι πρωταθλητές μας έδειξαν ότι βρίσκονται σε καλή αγωνιστική κατάσταση.