Με τρία μετάλλια, πολλές υποσχέσεις και εμπειρίες θα επιστρέψει η εθνική ομάδα ελληνορωμαϊκής πάλης under 17 που συμμετείχε στο διεθνές τουρνουά στο διεθνές grand prix της Τσεχίας.

Στα 92 κιλά ο Παππάς Δημήτριος κατέκτησε την κορυφή του grand prix έχοντας τέσσερις διαδοχικές νίκες.

Στα 80 κιλά ο δίδυμος αδερφός του Παππάς Ελευθέριος κατέκτησε τη δεύτερη θέση καθώς έχασε στον τελικό.

Στα 55 κιλά Παπαγεωργίου Βασίλης με πέντε νίκες και μία ήττα κατέκτησε την τρίτη θέση.

Στα 71 κιλά ο Αρίωνας Κολιτσοπουλος μετά από τρεις διαδοχικές νίκες αγωνίστηκε τραυματισμένος και εγκατέλειψε στον τέταρτο αγώνα ηττημένος με 1-0 την προσπάθεια για ένα μετάλλιο.

Στα 65 κιλά ο Ευθυμιάδης Αθανάσιος σταμάτησε την προσπάθεια του στους 8 καλύτερος του grand prix.

Στα 48 κιλά ο Αθανάσιος Τσινιάς κατέλαβε την 5η θέση, ενώ στα 51 κιλά ο Λάμπρου Μάριος κατετάγη στην τέταρτη θέση.

Στα 60 κιλά ο Κωνσταντινίδης Σωκράτης μετά από μία νίκη σταμάτησε προσπάθεια του καθώς ηττήθηκε συνέχεια.

Συνολικά κατέκτησαν τρία μετάλλια οι αθλητές της εθνικής ομάδας και τέσσερις θέσεις στην οκτάδα της διοργάνωσης η οποία είναι μία από τις πιο δυνατές στην Ευρώπη.

Όλοι οι αθλητές απέκτησαν εμπειρία από ένα τόσο δυνατό τουρνουά καθώς αγωνίστηκαν από τρεις έως και έξι αγώνες μέσα σε δύο μέρες. Η εθνική μας ομάδα θα παραμείνει στην Τσεχία για προπονητικό camp όλη την εβδομάδα μεταξύ 10 χωρών.