Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα πάλης για αθλητές κάτω των 17 ετών που διεξάγεται στον Πύργο. Η πόλη που διοργάνωσε για πρώτη φορά πανελλήνιο Πρωτάθλημα κέρδισε τις εντυπώσεις φιλοξενώντας αγώνες υψηλού επιπέδου, καθώς οι αθλητές έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό προκειμένου να φτάσουν στο βάθρο και να κερδίσουν μια θέση στην εθνική ομάδα.

Το ενδιαφέρον ήταν ιδιαίτερα μεγάλο και αξίζει να σημειωθεί ότι άπαντες αγκάλιασαν την διοργάνωση.  Τους αγώνες τίμησαν με την παρουσία τους οι βουλευτές Ηλείας Διον

υσία Θεοδώρα Αυγερινοπούλου, Ανδρέας Νικολακόπουλος, Διονύσης Καλαματιανός, Μιχάλης Κατρίνης,  ο Δήμαρχος Πύργου Παναγιώτης Αντωνακόπουλος, ο αντιπεριφερειάρχης  Αθλητισμού Δυτικής Ελλάδας Δημήτρης Νικολακόπουλος και τοπικοί παράγοντες.

Οι αγώνες ήταν υψηλού επιπέδου και οι αθλητές κέρδισαν επάξια το χειροκρότημα του κατάμεστου γυμναστηρίου.

Στα αγωνιστικά στην ελληνορωμαϊκή το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Αρχέλαος με 70 βαθμούς, ενώ ακολούθησε ο Τιτάν Πύργου με 52 και ο ΠΑΟΚ με 36.

Αναλυτικά οι νικητές: Ελληνορωμαϊκή U17