Την Πέμπτη θέση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων που διεξάγεται στο Ντόρτμουντ της Γερμανίας κατέκτησε ο Νίκος Ντούνιας. Στην κατηγορία των 130κ. ο Ελληνας πρωταθλητής αντιμετώπισε τον Πολωνό Βαβρζινζικ και μετά από ένα δραματικό μικρό τελικό ηττήθηκε με 7-6.

Ο αγώνας ήταν για γερά νεύρα και ο Ντούνιας είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλο τον αγώνα. Ομως η κακές αποφάσεις της διαιτησίας έκριναν το αποτέλεσμα. Η 5η θέση για τον Ελληνα πρωταθλητή αποτελεί αναμφίβολα επιτυχία, αλλά η εξέλιξη του αγώνα, έδειχνε ότι άξιζε το χάλκινο μετάλλιο.
Στα 67κ. ο Νίκος Καλαϊδόπουλος ηττήθηκε με τεχνική υπεροχή από τον Ρώσο Ιμαντάεφ και αποκλείστηκε. Η Ελλάδα που επιστρέφει με ένα ασημένιο μετάλλιο στις αποσκευές και δύο πέμπτες θέσεις πραγματοποίησε εξαιρετική πορεία και στην ελευθέρα η χώρα μας κατέλαβε την 10η θέση.