Με 19 υποψηφιότητες η ελληνική Πάλη στα βραβεία κορυφαίων αθλητών, όπως ανακοίνωσε ο ΠΣΑΤ. Ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος Αθλητικού Τύπου στις 20 Δεκεμβρίου θα πραγματοποιήσει την ετήσια γιορτή για την ανάδειξη των κορυφαίων αθλητών και αθλητριών.

Η Ελληνική Πάλη το 2022 μεγαλούργησε και όπως είναι φυσικό πρωταγωνιστεί και στις υποψηφιότητες. Συνολικά 19 αθλητές και αθλήτριες έχουν μπει στη διαδικασία ψήφισης από τους δημοσιογράφους. Ενας τεράστιος αριθμός που αποτελεί τιμή για το άθλημα των Ολυμπιονικών.

Σας παρουσιάζουμε τους υποψήφιους αθλητές και αθλήτριες της χρονιάς, όπως ανακοινώθηκαν από τον ΠΣΑΤ

ΑΝΔΡΕΣ
ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΔΗΣ Κωνσταντίνος: Πέμπτος στους Μεσογειακούς Αγώνες, στα 125κ. ελευθέρας
πάλης που έγιναν στην Αλγερία.

ΓΙΑΓΚΟΥΝΙΔΗΣ Νικόλαος: Πρώτευσε στο Βαλκανικό πρωτάθλημα U17, στα 92κ. της
ελληνορωμαϊκής

ΘΑΝΟΣ Δημήτριος: Κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U17, στην
κατηγορία των 110κ. ελληνορωμαϊκής που διεξήχθη στην Ρουμανία.

ΙΩΣΗΦΙΔΗΣ Νικόλαος: Τρίτος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U20, στην κατηγορία 87κ.
ελληνορωμαϊκής που έγινε στην Ιταλία.

ΚΟΛΙΤΣΟΠΟΥΛΟΣ Αρίωνας: Κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα
U17, στην κατηγορία των 65κ. ελληνορωμαϊκής.

ΚΟΥΚΛΑΡΗΣ Άγγελος: Πέμπτος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U20 στην κατηγορία των 86κ.
ελευθέρας και 2ος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U20 πάλης στην άμμο στα 90 κιλά.

ΜΠΛΙΑΤΖΕ Γκίβι: Στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα U20 ελευθέρας, κατέλαβε την 7η θέση στα
92 κιλά, ενώ στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ήταν 8ος. Στο Ευρωπαϊκό U20 πάλης στην άμμο,
ήταν 2ος στα +90κ., ενώ στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα U23 ελευθέρας, κατετάγη 8ος στα
92κ.

ΝΤΟΥΝΙΑΣ Νικόλαος: Πέμπτος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U23 στα 130κ.
ελληνορωμαϊκής, 5ος στους Μεσογειακούς Αγώνες και πέμπτος στο Παγκόσμιο
πρωτάθλημα U23.

ΠΡΕΒΟΛΑΡΑΚΗΣ Γεώργιος: Τρίτη θέση στους Μεσογειακούς Αγώνες, στην κατηγορία των
77κ. ελληνορωμαϊκής που έγινε στην Αλγερία.

ΧΟΣΟΝΟΒ Αζαμάτ: Κατέλαβε την 5η θέση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U23, στα 125κ.
ελευθέρας πάλης που έγινε στην Βουλγαρία, ενώ στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα U23 ήταν
έβδομος.

ΨΩΜΑΣ Φίλιππος: Τρίτη θέση στο Βαλκανικό πρωτάθλημα U17, στην κατηγορία των 60κ.
ελευθέρας.

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

ΓΚΙΚΑ Μαρία Λουίζα: Κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U15, στα
39 κιλά.

ΖΑΧΕΙΛΑ Στεφανία: Τρίτη θέση στην τελική κατάταξη του Παγκοσμίου πρωταθλήματος
γυναικών πάλης στην άμμο στα +70 κιλά και 5η θέση στους Μεσογειακούς Αγώνες (76κ.)
στην Αλγερία.

ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ ΛΟΥΚΙΑ: Πέμπτη θέση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U15 στην κατηγορία των
62 κιλών.

ΜΠΑΡΜΠΑ ΝΙΚΟΛΕΤΑ: Τρίτη θέση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U17 στα 69 κιλά, αλλά και
5η θέση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της ίδιας ηλικιακής κατηγορίας.

ΠΡΕΒΟΛΑΡΑΚΗ Μαρία: H κορυφαία αθλήτρια της ελληνικής γυναικείας πάλης, κατέκτησε
το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στην κατηγορία των 53 κιλών που έγινε
στην Σερβία, ενώ έξι μήνες νωρίτερα, στην Ουγγαρία, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο