Με την Ελλάδα να βρίσκεται στην κορυφή, ολοκληρώθηκε το Μεσογειακό πρωτάθλημα Πάλης που διεξήχθη στην Ξάνθη.
Η χώρα μας θριάμβευσε στην ηλικιακή κατηγορία των Παίδων – Κορασίδων και ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου κατακτώντας τρία χρυσά στο ομαδικό στο στυλ της ελευθερας, ελληνορωμαϊκής και Κορασίδων και συνολικά 29 μετάλλια .
Πιο συγκεκριμένα η χώρα μας κατέκτησε εφτά χρυσά, 12 ασημένια και 10 χάλκινα, όντας η απόλυτη πρωταγωνίστρια της διοργάνωσης.
Παράλληλα διεξήχθη και το Ομαδικό κύπελλο, όπου η Ελλάδα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στις Νεάνιδες.
Τα χρυσά μετάλλια για την Ελλάδα κατέκτησαν οι: ΕΛΕΥΘΕΡΑ: Θεοχάρης Κουγιουμτσίδης (71κ.) ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΑΙΚΗ: Γιώργος Καραβασίλης (55κ.), Ραφαήλ Γκίρνης (110κ.) ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ: Αγάπη Αμπελίδου (57κ.), Ευγενία Τρανού (61κ.), Νικολέτα Μπάρμπα (69κ.), Θεοδώρα Αργυρίου (73κ. )
Τα ασημένια μετάλλια κατέκτησαν οι: ΕΛΕΥΘΕΡΑ: Βασίλης Κεσίδης (55κ.), Γιώργος Ιωακειμίδης (65κ.) Παναγιώτης Πολυχρονίδης (71κ.), Αγγελος Αποστολίδης (80κ.), Κώστας Τσακνάκης (92κ.) ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΑΪΚΗ: Βασίλης Παπαγεωργίου (51κ.), Γιώργος Συρόπουλος (92κ.), Δημήτρης Θάνος (110κ.) ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ: Κρυσταλλία Μπαρτζιώκα (43κ.), Μαρίνα Καραπαναγιωτίδου (49κ.), Ευδοξία Παπαδοπούλου (53κ.), Δροσούλα Τζιανακοπούλου (65κ.)
Τα χάλκινα κατέκτησαν οι: ΕΛΕΥΘΕΡΑ: Γιώργος Κοτανίδης (71κ.) Γιώργος Τεντζεράκης (80κ.), Λάζαρος Κυριακίδης (110κ,.) ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΑΪΚΗ: Ηλίας Ζαϊράκης (55κ.), Σωτήρης Κουτέλης (65κ.), Αλέξανδρος Μπατζακίδης (71κ.), Ρουνγκέρης (80κ.).  Σάββας Χαριτίδης (110κ.) ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ: Βασιλική Κλιμένοφ (69κ.), Ευδοκία Ζαφειροπούλου (73κ.), Οδυσσέας
Η Ελληνικη Ομοσπονδία Παλης κατάφερε μέσα σε λίγες ημέρες να φέρει εις πέρας τρεις μεγάλες διεθνείς διοργανώσεις. Μετά το Παγκόσμιο  πρωτάθλημα Βετεράνων στο Λουτρακι ακολούθησαν το Βαλκανικό και Μεσογειακό πρωτάθλημα της Ξάνθης. Την Ελλάδα επισκέφθηκαν και στις τρεις διοργανώσεις περιπου 2000 αθλητές, προπονητες, διαιτητές, συνοδοί και οικογένειες Αθλητών, ενισχύοντας  στα μέγιστα τον αθλοτουρισμο και τις τοπικές επιχειρήσεις.