Η Μαρία Πρεβολαράκη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Πάλης που διεξήχθη στη Ρουμανία. Αναμφίβολα μια τεράστια επιτυχία που έγινε με ένα… μοναδικό τρόπο. Με μία επική ανατροπή, που μόνο ένας σπουδαίος αθλητής μπορεί να το κάνει!

Αλλωστε δεν μιλάμε για μία απλή αθλήτρια. Η συλλογή της είναι εξωπραγματική, έχοντας κατακτήσει συνολικά 18 μετάλλια (!!!), που την κατατάσσουν ως μια από τις κορυφαίες αθλήτριες όλων των εποχών στον ελληνικό αθλητισμό. Μια πορεία γεμάτη μετάλλια, και δεκάδες άλλες επιτυχίες που την έχουν χαρακτηρίσει ως την «Κυρία της ελληνικής Πάλης».

Το πρόσφατο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ήταν μακράν το… καλύτερο που έχει κατακτήσει, από άποψη συναισθημάτων. Στον μικρό τελικό, που πάλευε για το χάλκινο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11-2 από την Ανεξάρτητη αθλήτρια Μαλίσεβα. Ο χρόνος ήταν μια πολυτέλεια που δεν είχε. Η κατάσταση ακόμα χειρότερη, μιας και η αντίπαλός της χρειαζόταν έναν μόλις πόντο για να πάρει τη νίκη και είχε το πάνω… χέρι! Η Μαρία δεν το έβαλε κάτω και εκμεταλλεύτηκε την κάθε ευκαιρία που της δόθηκε και με κατάθεση ψυχής πήρε τελικά το μετάλλιο! Νίκη με πτώση και η μεγαλύτερη ανατροπή που έχει κάνει στην καριέρα της, ήταν γεγονός!

Μία επική στιγμή, ένα μετάλλιο που είναι παρακαταθήκη για το μέλλον! Με τα προολυμπιακά τουρνουά να πλησιάζουν η Μαρία Πρεβολαράκη πήρε την ψυχολογική τόνωση που χρειαζόταν και είναι έτοιμη για το μεγάλο στόχο. Την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Ηδη έχει εκπροσωπήσει την Ελλάδα τρεις φορές στη μεγαλύτερη γιορτή του αθλητισμού.

Η αρχή έγινε το 2012 στο Λονδίνο, όπου κατέκτησε την 13η θέση. Στο Ρίο το 2016 ήρθε 10η και στο Τόκιο το 2021 κατέλαβε την 11η θέση. Οι εμφανίσεις της και η εμπειρία της, δείχνουν ότι είναι ικανή όχι μόνο να πάρει την πρόκριση για το Παρίσι 2024, αλλά να φέρει και μία Ολυμπιακή διάκριση!

Η μεγαλύτερη επιτυχία της ήταν το χρυσό μετάλλιο το 2020 στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Στην χρονιά του… κορονοϊού η Πρεβολαράκη έφερε την μεγαλύτερη επιτυχία για την Ελλάδα και 4 χρόνια αργότερα δείχνει ότι είναι ικανή για τα πάντα…