Καλές εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι Ελληνες παλαιστές σε ένα από τα μεγαλύτερα αναπτυξιακά τουρνουά που διεξάγονται στην Ευρώπη. Στο Ταλίν όπεν οι πρωταθλητές μας είχαν την ευκαιρία να πάρουν πολύτιμες παραστάσεις από ένα σημαντικό τουρνουά και ταυτόχρονα να διαπιστώσουν σε τι κατάσταση βρίσκονται.
Το σύστημα αγώνων ήταν το nordic και μετάλλια έπαιρναν οι έξι πρώτοι αθλητές ανά κατηγορία.
Στην ελευθέρα ο Νίκος Καραβάνος στην κατηγορία των 85κ. κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, όπως και ο Ηλίας Καρνάβας στα 65κ.
Την τέταρτη θέση κατέλαβαν οι Φίλιππος Ψωμάς (60κ.), Γιώργος Τετζεράκης (80κ.), Παναγιώτης Πολυχρονίδης (71κ.). Οι Στέφανος Βαβίλης (60κ.) και Σέζαρ Σίζο (57κ.) ήρθαν 7οι, ενώ ο Δημήτρης Τετζεράκης (55κ.) ήρθε 16ος
Στην ελληνορωμαϊκή ο Νίκος Καραβάνος κατέλαβε την 6η θέση. Στο Ταλίν ταξίδεψαν οι προπονητές Δημήτρης Ψωμάς και Μανώλης Καραβάνος, ενώ συνοδός αποστολής ήταν ο Παναγιώτης Βαβίλης.