Διπλή επιτυχία για την Ελλάδα. Στο διεθνές τουρνουά της Ισπανίας η χώρας μας κατέκτησε δύο μετάλλια και πολύ καλά πλασαρίσματα από τους υπόλοιπους αθλητές.

Ο Νίκος Ντούνιας στα 130κ. U23 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο κι έδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετικό επίπεδο. Ο Ελληνας πρωταθλητής νίκησε αρχικά με 8-0 υοον Τσέχο Κομούτοβ και στην συνέχεια με πτώση τον Ισπανό Σάντσεθ. Στο τελευταίο παιχνίδι ο Ντούνια επιβλήθηκε με 8-0 του Εσθονού Πανκ κι ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Το ασημένιο μετάλλιο στα 92κ. U17 κατέκτησε ο Γιάννης Μουτουσίδης. Ο Ελληνας πρωταθλητής επικράτησε με 8-0 του Γάλλου Χαρουτουνιάν και του Ισπανού Ντεσίρ.  Στη συνέχεια ο Μουτουσίδης νίκησε με 3-1 τον Καζάκο Γερκεμπουλάν, ενώ στη μάχη για το χρυσό μετάλλιο ηττήθηκε με 6-2 από τον Καζάκο Τουσί.

Η ομάδα θα συνεχίσει την προετοιμασία της στην Μούρθια της Ισπανίας μέχρι την Παρασκευή.