Το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα U23 θα διεκδικήσει ο Νίκος Ντούνιας. Ο Ελληνας πρωταθλητής σε ένα συναρπαστικότατο παιχνίδι επικράτησε με 13-11 του Αλμπίνι (Τσεχία) και προκρίθηκε στον αγώνα για το χάλκινο μεταλλιο!

Η αναμέτρηση ήταν συναρπαστική, αλλά ο Ντούνιας με… ατσάλινη ψυχολογία κατάφερε να πάρει το ματς. Παρά το γεγονός ότι ήταν σε όλο το παιχνίδι πίσω 50΄΄ πριν το τέλος το challenge του ελληνικού πάγκου ήταν σωστό και ο Ελληνας πρωταθλητής πήρε τους τέσσερις πόντους, ενώ αρχικά είχαν δοθεί δύο πόντοι στον Αλμπίνι.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Τσέχο και πλέον ο Ντούνιας θα παλέψει για το χάλκινο.

Αντίπαλός του ο Βίτεκ! Ο Ούγγρος αθλητής είναι πρωταθλητής Ευρώπης στο U23 και τρίτος στους Αντρες.