Η τύχη γύρισε την πλάτη στον Κώστα Γκότση, ο οποίος δεν πήρε την πρόκριση για τον μικρό τελικό στις λεπτομέρειες. Ο Ελληνας πρωταθλητής στην αυλαία του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U23 της Κωνσταντινούπολης αγωνίστηκε στα ρεπεσάζ των 74κ. της ελευθέρας και αποκλείστηκε από τον Πλοπ (Ρουμανία) κι ενώ το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 7-7!

Στους «16» ο Γκότσης νίκησε με 10-9 τον Μάικα (Πολωνία) και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά. Εκεί αντιμετώπισε τον Γκουλάεφ και έχασε με τεχνική πτώση. Ο Σλοβάκος στη συνέχεια κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και έστειλε τον Ελληνα πρωταθλητή στα ρεπεσάζ.  Εκεί αντιμετώπισε τον Πλοπ και σε ένα πολύ αμφίρροπο ματς ήρθε ισόπαλος 7-7 και αποκλείστηκε, καταλαμβάνοντας την 7η θέση.  Με την εμφάνισή του ο Γκότσης έδειξε ότι έχει όλο το μέλλον μπροστά του.

Τέλος στα 86κ. ο Ηλίας Κύδρος ηττήθηκε στον προκριματικό γύρο των 86κ. από τον Ρουμάνο Παλαγκία και αποκλείστηκε από τη συνέχεια.